Jak nepřestat s psaním deníku

floating-leaf
floating-leaf

Psaní deníku nemusí být jen úplné tajemství, jak jste to pravděpodobně dělali v dětství či během puberty. Pravidelné záznamy mohou pomoci zkrotit vaše emoce a zlepšit vaše duševní zdraví.

Vedení deníku vám může pomoci:

  • zpracovat úzkost a snížit stres
  • vyrovnat se s depresí
  • zpětně si uvědomit pokrok, který jste udělali
  • uvědomit si obavy a skutečné problémy

Pomocí každodenního sledování svých nálad a aktivit můžete rozpoznat spouštěče nepříjemných pocitů a naučit se způsoby, jak je lépe kontrolovat. Avšak zapisování do deníku je jen jedním z aspektů, které jsou součástí zdravého životního stylu. I když není možné dosáhnout dokonalosti, je možné zakomponovat do svého života co nejvíce aktivit, které pozitivně ovlivňují duševní i fyzické zdraví.


Náš tip: Máte potíže se soustředěností? Vyzkoušejte Nootrogen – doplněk stravy s obsahem extraktů bylin a hub, minerálů a aminokyselin pro ten nejlepší účinek.


Jak si vést deník

Začátek je snadný, ale časem ztratíte zájem? Kryjeme vám záda.

  • Nastavte si připomínku. Večer zazvoní telefon a vy víte, že je třeba přidat nový záznam.
  • Pokud preferujete papírovou formu deníku, nebuďte na sebe příliš přísní. Krásně vykreslené žurnály sice vypadají pěkně na sociálních sítích, ale pro své soukromé účely nemusíte být velký umělec.
  • S tím souvisí i další rada. Váš deník nemusí mít žádnou určitou strukturu. Je to vaše soukromé místo, kde můžete diskutovat a vytvářet cokoli, čím chcete vyjádřit své pocity. Nechte slova a myšlenky volně běžet. Nebojte se pravopisných chyb nebo toho, co by si mohli myslet jiní lidé.

Je dobré si nastavit připomínku na mobilu, abyste si zvykli na pravidelné přidávání záznamů do deníčku.

Kde psát deník?

  • Stáhněte si aplikaci pro efektivní psaní deníku. My doporučujeme bezplatnou aplikaci DAYLIO, kde si každý večer vyberete náladu, jak jste se cítili během dne. Ve druhém kole vyberete ze seznamu aktivity, kterým jste věnovali čas. No a pokud máte čas a chuť, můžete také napsat pár vět o daném dni či přidat fotografii.
  • Všechny záznamy vám aplikace sama zpracovává do různých grafů, což vám pomůže zhodnotit své volnočasové aktivity a to, jak vás ovlivňují. No a pro větší soukromí záznamů lze nastavit přístupový kód.

V konečném důsledku v žurnálování neplatí žádná pravidla. Svůj deník přece nemusíte s nikým sdílet.

Máte psaní deníku v malíčku? Tak si přidejte do denní rutiny i pravidelnou meditaci.