Meditace je více než móda

floating-leaf
floating-leaf

Praktizovanie meditácie sa v poslednej dobe stáva stále častejšie bežnou praxou ľudí aj v západných krajinách sveta. V 80. rokoch sa meditácia stala pPraktikování meditace se v poslední době stává stále častěji běžnou praxí lidí i v západních zemích světa. V 80. letech se meditace stala privilegovaným předmětem studia vědců. Stovky publikací, které přispěly k jejímu uznání, zdůraznily její nesčetné výhody pro fyzické a duševní zdraví. Dnes už víme, že meditace snižuje stres, zlepšuje spánek, zvyšuje imunitní obranu, omezuje hypertenzi, snižuje riziko úmrtí na infarkt nebo mozkovou příhodu, zvyšuje kognitivní výkonnost, zabraňuje relapsům po depresi, přispívá k překonávání závislosti, … Avšak především je to způsob, jak se cítit dobře sám se sebou, a tím pádem následně i s ostatními.

Benefity pravidelného meditování

  • Meditace pro lepší zvládání stresu

Pravidelné cvičení meditace vede ke snížení produkce kortizolu, hlavního stresového hormonu, jakož i ke zvýšení vylučování oxytocinu (uklidňující hormon) a endorfinu (hormon pohody).

  • Účinné proti stárnutí

Studie provedená na účastnících meditačního ústraní (ve srovnání s kontrolní skupinou) naznačila, že intenzivní meditační praxe pravděpodobně zvýší sekreci telomerázy (enzymu, který chrání chromozomy před stárnutím), a tedy zpomalí stárnutí buněk. Že by právě meditace byla tajemstvím dlouhověkosti mnichů na Východě?

Jak začít s meditací?

Pro praktikování nemusíte přijmout žádné náboženství. Stačí najít vedenou meditaci v jazyce, který vám nejvíc vyhovuje. Pro začátek doporučujeme právě vedenou meditaci, protože při pokusech o samotě je velká šance, že usnete. Což samozřejmě není žádná ostuda, stává se to i těm zkušenějším.

Vedené meditace naleznete i bezplatně na Youtube, případně v anglickém jazyce i v četných mobilních aplikacích. Pohodlně se usaďte, začněte dýchat do břicha a uvědomujte si každou část svého těla. Postupně si zavřete oči a zaposlouchejte se do jemné hudby doplněné o vyprávění vašeho průvodce.

Na začátku bude složité nechat myšlenky jen tak běžet, bez jejich hodnocení a hlubšího zamýšlení se. Cílem meditace však není zbavit se všech myšlenek. Cílem meditace je naučit se ustálit své vědomí na jedné jediné věci. Může to být váš dech, plamen svíčky, opakované slovo (zpěv nebo mantra) či fyzické vjemy. Dech je nejběžnějším a nejrozšířenějším předmětem meditace. Nemusíte se však trestat za to, že máte pořád myšlenky. Naučte se je jen z dálky pozorovat, nehodnotit, jestli jsou dobré, nebo špatné.

Než se dostaví účinky pravidelných meditací, může to trvat i několik týdnů. K meditaci můžete doplnit kterýkoli z produktů Neurinu, které jsou certifikovány Úřadem veřejného zdravotnictví a vyrábíme je s vizí kvalitnějšího života pro všechny.