Stres je přirozená reakce těla, kdy je tělo a mysl vystavena neočekávaným nebo nepříznivým událostem. To vede k fyzickým, emocionálním a intelektuálním odezvám, které mají vliv na naše prožívání. Stresu se v našem životě nemůžeme zcela vyhnout, ale můžeme zmírnit jeho následky. Tento článek vám může pomoci vyrovnat se se stresem zdravějším způsobem a pochopit všechny okolnosti, které se stresem souvisí.
Co je stres? (Ne až taková) nudná definice…
Stres lze definovat jako normální lidskou reakci, která postihne každého. Lidské tělo je navrženo tak, aby prožívalo stres a reagovalo na něj. Když zažijeme změny nebo výzvy (stresory) v našem životě, naše tělo na ně reaguje fyzickými, ale zejména duševními projevy. Tuto reakci nazýváme stres.
Přesná definice stresu je následující: Stres je jakýkoli typ změny, která způsobuje fyzické, emocionální nebo psychické napětí. Stres je odpovědí lidského těla na cokoli, co vyžaduje pozornost nebo činnost.
Stresové reakce pomáhají našemu tělu a mysli přizpůsobit se novým situacím. Stres může být pozitivní, udržuje nás bdělé, motivované a připravené vyhnout se nebezpečí (takovému druhu stresu říkáme také „eustres“ nebo akutní stres). Například, pokud studenta čeká důležitý test, stresová reakce může pomoci jeho tělu a nervovému systému studovat tvrději, učit se déle a krátkodobě zlepšit kognitivní a paměťové schopnosti mozku.
Stres se stává vážným problémem, když je vliv stresorů dlouhodobý (stresor je zdroj stresu, jako například nepříjemný šéf v práci) a pokračuje bez úlevy. Takový chronický stres nazýváme také „Distres“. Stres je také vážným problémem pro lidi, jejichž architektura nervového systému je odlišná od většinové „neurotypické“ populace. Jde například o lidi trpící autismem a aspergerovým syndromem. Stres u nich může vyvolat silnou úzkost a jiné nepříjemnosti.
Pilulky proti stresu a úzkosti
Pilulky proti stresu a úzkosti
Doplněk stravy NEURINU Calmgen přináší pocit zklidnění, bezpečí a uvolnění. Řadí se k přírodním a bezpečným anxiolytikům. Jedná se o výživový doplněk s obsahem Třezalky a dalších silných bylinek. Pro silnější účinek je obohacený o esenciální minerály a vitamíny.
✓ Zklidnění a pocit pohody
✓ Odstranění příznaků stresu
✓ Odstranění pocitů úzkosti
✓ Pro okamžité ale i dlouhodobé použití
Dva druhy stresu
Bystří čtenáři už vědí, že rozeznáváme dva druhy stresu. Dobrý stres (Eustres) a špatný stres (Distres). Pojďme se v následujících řádcích trochu pověnovat rozdílu, mezi těmito dvěma druhy stresů.
Co je Eustres?
Eustres je relativně nový pojem, který popisuje typ stresu, s užitečným a motivujícím účinkem. Na rozdíl od distresu, eustres motivuje lidi, aby tvrdě pracovali, zlepšovali svůj výkon a dosahovali svých cílů. V těle a mozku zahrnuje eustres také emoci strachu a aktivaci reakce boje nebo útěku. Zatímco eustres spouští reakci boje, distres zapříčiňuje reakci útěku a vyhýbání se.
To, zda člověk v nějaké situaci zažije distres nebo eustres, závisí zejména na tom, jak vnímá sebe v kontextu stresorů, kterým je vystaven. Když člověk cítí jistotu ve své schopnosti překonat stresory, je pravděpodobnější, že zažije pozitivní stres. Toto pozitivní hodnocení stresorů lidem pomáhá postupovat tak, aby byly stresory překonány a člověk mohl dosáhnout svého vytyčeného cíle.
Důležitým aspektem eustresu je také jeho krátkodobý charakter a nutnost regenerace. Pokud Eustres trvá příliš dlouho, nebo je člověk vystaven více epizodám stresu v krátkém sledu za sebou, může se změnit na distres se všemi jeho negativními následky.
Co je Distres?
Distres je negativní typ stresu a můžeme jej spojit s pocity úzkosti a nepříjemného neklidu. Úzkostný stres přináší nepříjemné pocity ohrožení, mohou vzniknout i fyzické symptomy, jako jsou bolesti hlavy, napětí, nespavost, nepozornost, třes nebo podrážděnost. Častý, intenzivní nebo chronický stres je toxický pro tělo a mozek a je spojen s řadou fyzických a duševních chorob. Tím znemožňuje člověku normálně fungovat.
Rozdíl mezi eustresem a distresem souvisí také s charakterem stresoru (stresorů), který spustil stresovou reakci, ale také se způsobem, jakým tyto stresory subjektivně hodnotíme. Nejčastěji úzkost způsobená stresem přichází tehdy, když situaci nemáme pod plnou nebo alespoň částečnou kontrolou. Můžeme tedy říci, že špatný stres a s ním související úzkost je stav způsobený bezmocností. Lidé, kteří zažívají trápení, mají tendenci cítit se ohroženi a bezmocní, protože nenašli vhodné řešení svých problémů, mají tendenci opakovaně se vracet k nepříjemným a znepokojujícím myšlenkám.
V posledních letech je naše společnost vystavena poměrně silným stresorům, ať už jde o Covid, zdražování základních potravin a životních potřeb na pultech prodejen nebo válku u našich sousedů. Chronický stres má na nás devastující účinky. Je proto důležité o stresu mluvit a bránit se jeho negativním následkům. Pojďme se podívat, jaký vliv má dlouhodobý stres na naše tělo.
Pilulky proti stresu a úzkosti
Pilulky proti stresu a úzkosti
Doplněk stravy NEURINU Calmgen přináší pocit zklidnění, bezpečí a uvolnění. Řadí se k přírodním a bezpečným anxiolytikům. Jedná se o výživový doplněk s obsahem Třezalky a dalších silných bylinek. Pro silnější účinek je obohacený o esenciální minerály a vitamíny.
✓ Zklidnění a pocit pohody
✓ Odstranění příznaků stresu
✓ Odstranění pocitů úzkosti
✓ Pro okamžité ale i dlouhodobé použití
Jaké jsou příznaky stresu?
Autonomní nervový systém těla řídí srdeční frekvenci, dýchání, peristaltiku střev a další životně důležité funkce orgánů.
Když má člověk dlouhodobý (chronický) stres, stresové reakce způsobují nadměrné opotřebení těla. Rozvíjejí se fyzické, emocionální a behaviorální symptomy. O těch fyzických se zvykne mluvit také jako o psychosomatických onemocněních – tedy jde o fyzické problémy těla, které ale mají příčinu ve špatném stavu mysli člověka.
Fyzické příznaky a symptomy stresu
- Bolesti svalstva.
- Průjem.
- Bolest na hrudi nebo pocit, bušení srdce.
- Vyčerpání nebo problémy se spánkem.
- Bolesti hlavy, závratě nebo třes.
- Vysoký krevní tlak.
- Svalové napětí nebo sevření čelisti.
- Žaludeční nebo trávicí problémy.
- Problémy se sexem (nechuť na sex nebo poruchy erekce u mužů, případně přehnaný sexuální apetit).
- Poruchy imunity projevované častými virózami či rýmami.
- Poruchy soustředění vyvolané chronickým stresem
TIP: Otestujte zdarma se na poruchy soustředění
Hladinu stresu je dokonce možné měřit za pomoci moderních technologií jako je například smart prsten Oura ring nebo zařízení Movano Ring a další podobné přístroje. Jedná se o elektronický prsten, který neustále nosíte na ruce, a proto je schopen dlouhodobě snímat a zaznamenávat ukazatele jako puls, teplotu, spánkové cykly a další fyziologické veličiny jeho nositele.
Čím vyšší nepravidelnost klidového pulsu srdce Oura ring naměří, tím menší hladinu stresu vaše tělo pociťuje. Pokud je klidový puls srdce příliš pravidelný, znamená to, že trpíte stresem. Kolísání tělesné teploty dokáže také naznačit negativní účinky nadměrného stresu. Záznamy vývoje tělesných parametrů z prstenu vám tedy mohou naznačit, kdy byste se měli začít aktivně vyhýbat stresu nebo alespoň zavést protistresová opatření. Více o Oura ringu se můžete dozvědět i z tohoto staršího podcastu Juraje Karpiše, nebo přímo na stránce výrobce prstenu.
Stres se dlouhodobě podepisuje na zdraví člověka. Proto pokud trpíte některým z uvedených příznaků neberte to na lehkou váhu.
Dlouhodobý stres způsobuje následující psychické potíže
- Úzkost nebo podrážděnost.
- Deprese.
- Záchvaty paniky.
- Smutek.
Metody pro zmírnění a zvládnutí stresu
Stresu se nelze vyhnout, ale lze účinně zabránit jeho negativním následkům a účinkům. V následující části popisujeme několik nejvyužívanějších metod ke zmírnění stresu.
Cvičení ke zmírnění stresu
Když cítíte, že přicházejí příznaky stresu, zkuste fyzický pohyb. Cvičení by však nemělo být až příliš intenzivní, neboť i to může být zdrojem určitého stresu pro organismus. I když někteří lidé řeší stres pomocí vysokých dávek tréninkové aktivity, není možné to doporučit každému. I krátká procházka vám může zvednout náladu, zvláště pokud se na procházku vyberete s někým, komu na vás záleží.
Osobní retrospektiva ke zmírnění stresu
Na konci každého dne se na chvíli zamyslete nad tím, co dobrého jste dosáhli nebo zažili – ne nad tím, co se nepodařilo nebo pokazilo, ani nad tím co špatného na vás čeká zítra. Super pomůcka je psaní osobního deníčku. Nebojte se, nemusíte vypisovat několik stran denně. Úplně postačí pár rozvinutých vět. Pokud jste to už s deníkem zkoušeli ale po čase jste přestali, podívejte se pár rad, jak neskončit s psaním deníku.
Prioritizace denních úkolů a její vliv na stres
Stanovte si cíle pro svůj den, týden a měsíc. Zúžení pohledu vám pomůže mít větší kontrolu nad aktuálními úkoly a dlouhodobými povinnostmi. Na jeden pracovní den si nikdy nestanovujte více než dva velké cíle.
Hračky proti stresu
Hračky proti stresu pomáhají zejména při akutním stresu. Určitě nepomohou s chronickým stresem. Pro lidi, kteří mívají problémy s náhlými záchvaty úzkosti, mohou být hračky proti stresu velmi výhodné a užitečné. Na výběr je široké spektrum nejrůznějších předmětů. Od známých Fidget spinnerů, přes klikací a přepínací plastové kostky, bublinková duhová pole až po antistresové míčky naplněné kuličkami.
Psychoterapie ke snížení hladiny stresu
Zvažte rozhovor s terapeutem nebo všeobecným lékařem o vašich problémech. Dnes už je i na Slovensku většina všeobecných lékařů školena na zvládání psychických problémů svých pacientů. Nebojte se svěřit, není to ostuda. Lékař vám může doporučit konkrétního pyschoterapeuta, případně předepsat léky proti stresu.
Léky proti stresu
Pokud váš stres hraničí s úzkostí, je nesnesitelný, trvá příliš dlouho, nebo už úzkost propukla, lékař může zvážit předepsání léků proti stresu – takzvaných anxiolytik. Léky proti úzkosti a stresu pomáhají snižovat příznaky stresu, jako jsou záchvaty paniky nebo extrémní strach, starosti a obavy. Léky proti stresu můžeme rozdělit na přírodní volně prodejné přípravky a léky na předpis. Pilulky jsou snad nejčastěji využívanou formou řešení chronického stresu. Jsou ale opravdu bezpečné a účinné? Podívejme se tedy jak to je, začneme přírodními hypnotiky a plynule přejdeme k lékům na předpis.
Přírodní léky proti stresu a úzkosti
Mnohé byliny jsou známé svými antistresovými účinky. Patří sem například Meduňka, nebo Třezalka tečkovaná. Třezalka je dobře známá bylina proti stresu a vyznačuje se žlutými květy a tvrdou vyšší býlí. Třezalka se používá ke zmírnění příznaků nervových poruch a příznaků stresu. Ve vyšších koncentracích má mírné sedativní účinky.
Opomenout nemůžeme ani méně známé látky, jako například L-Tyrosin. Ten patří k nejdůležitějším aminokyselinám, které se v mozku využívají pro tvorbu neurotransmiterů (látek umožňujících přenos nervových vzruchů). Podílí se na tvorbě dopaminu a na správné funkci nervového systému. Další takovou aminokyselinou je takzvaný 5-hydroxytryptofan (5-HTP), který je prekurzorem serotoninu – takzvaného hormonu štěstí. Bez dostatečného množství 5-HTP a doplňujících vitamínů a stopových prvků (vitamin B12, B6, Zinek a Hořčík), tělo nedokáže produkovat dostatečné množství neurotransmiterů pro optimální fungování nervového systému a psychiky, a proto není schopno účinně čelit stresu.
Užívání extraktů z bylin a dalších látek může významně pomoci zmírnit příznaky špatného stresu. Výhodou je, že tyto přírodní látky jsou naprosto bezpečné, při správném dávkování a kombinování nezpůsobují nadměrnou ospalost ani z vás neudělají „zeleninu“ jako některé běžně používané léky – benzodiazepiny. Navíc jsou tyto přírodní látky dostupné bez lékařského předpisu a seženete je poměrně jednoduše – stačí pohledat na Googlu.
Léky proti stresu na lékařský předpis (anxiolytika, benzodiazepiny)
Nejběžnější léky proti úzkosti se nazývají anxiolytika a jejich účinnými látkami jsou zpravidla takzvané benzodiazepiny. Běžně je předepisují psychiatři, ale i všeobecní lékaři. Jedná se o léky pod obchodními názvy jako Diazepam, Apaurin, Neurol, Frontin, Xanax a podobně. Je však nutná opatrnost při užívání takzvaných „benzáků“ protože jsou vysoce návykové a někteří lidé mají problémy s následným odvykáním (viz příběh českého youtubera Mraka).
Benzodiazepiny jsou skupinou léků, které mohou pomoci snížit úzkost, a dokonce usnadnit usínání. Jejich nevýhoda je, že mohou způsobit nadměrnou ospalost. Používají se také jako svalové relaxanty, k vyvolání sedace při chirurgických a jiných lékařských zákrocích a při léčbě záchvatů a odvykání alkoholu. Benzodiazepiny se také nazývají jako sedativa nebo hypnotika. Jsou to nejčastěji předepisovaná psychofarmaka na světě. Přesto mnozí lidé nemají k těmto lékům důvěru, zejména vzhledem k jejich nepříjemným vedlejším účinkům při dlouhodobém užívání a vysokému riziku vzniku závislosti.
Léky proti stresu a úzkosti jsou sice účinné, mají však řadu negativních vedlejších účinků.
V případě, že máte obavy užívat návykové léky proti úzkosti nebo stresu využijte bezpečnějších nenávykových alternativ, jako například přírodní pilulky proti stresu a úzkosti NEURINU Calmgen. Jedná se o naprosto bezpečnou a nenávykovou formu tabletek proti stresu a úzkosti. Calmgen obsahuje vysoce koncentrované přírodní účinné látky zmiňované i výše (aminokyseliny, stopové prvky a bylinné extrakty), což zajišťuje přiměřenou účinnost tohoto přípravku proti stresu.
Nevhodné způsoby řešení stresu
Lidé s chronickým stresem se situaci často snaží zvládnout nevhodným způsobem. Pokud trpíte stresem určitě to neřešte následujícími metodami.
- Pití alkoholu – příliš mnoho nebo příliš často.
- Hazardní hry.
- Přejídání nebo rozvoj poruchy příjmu potravy.
- Promiskuita.
- Nakupování věcí, které nepotřebujete.
- Nadměrné kouření.
- Užívání drog.
Pilulky proti stresu a úzkosti
Pilulky proti stresu a úzkosti
Doplněk stravy NEURINU Calmgen přináší pocit zklidnění, bezpečí a uvolnění. Řadí se k přírodním a bezpečným anxiolytikům. Jedná se o výživový doplněk s obsahem Třezalky a dalších silných bylinek. Pro silnější účinek je obohacený o esenciální minerály a vitamíny.
✓ Zklidnění a pocit pohody
✓ Odstranění příznaků stresu
✓ Odstranění pocitů úzkosti
✓ Pro okamžité ale i dlouhodobé použití
Prevence proti příznakům stresu
Mnoho aktivit, které lze provádět den co den vám může pomoci udržet stres na uzdě a zajistit rovnováhu ve vašem životě.
- Vyzkoušejte relaxační aktivity, jako je meditace, jóga, tai-chi a dechová cvičení. Programy jsou dostupné online, v aplikacích pro chytré telefony a v mnoha tělocvičnách a komunitních centrech v blízkosti Vašeho bydliště.
- Každý den dobře pečujte o své tělo. Správné stravování, cvičení a dostatek spánku pomáhají vašemu tělu zvládat stres mnohem lépe.
- Zůstaňte pozitivně naladěni a procvičujte si vděčnost tím, že si budete pravidelně uvědomovat dobré části vašeho dne nebo života.
- Uvědomte si, že nemůžete mít pod kontrolou úplně všechny aspekty vašeho života. Najděte způsoby, jak se zbavit obav ze situací, které nemůžete ovlivnit.
- Naučte se říci „ne“ dalším povinnostem, když jste příliš zaneprázdněni nebo ve stresu.
- Zůstaňte ve spojení s lidmi, kteří vás udržují v klidu, dělají vám radost, poskytují emocionální podporu a pomáhají vám s praktickými věcmi. Najděte si spřízněnou duši například z řad přátel, rodiny či kolegů v práci. Vypovídat se často velmi pomáhá. Jen málo lidí si uvědomuje, že hluboký rozhovor s přítelem, je vlastně určitá forma velmi účinné psychoterapie.
Jak dlouho trvá stres?
Stres může být krátkodobý nebo dlouhodobý problém v závislosti na tom, co se ve vašem životě děje. Pravidelné používání technik zvládání stresu vám může pomoci vyhnout se většině fyzických, emocionálních a behaviorálních symptomů stresu.
Kdy byste měli stres konzultovat s lékařem?
Měli byste vyhledat lékařskou pomoc, pokud se cítíte přetíženi, pokud nadměrně užíváte alkohol nebo jiné drogy s cílem odbourat stres. Pomoc určitě vyhledejte i v případě, že máte myšlenky na to, že si ublížíte. V takovém případě hned zavolejte blízkým nebo se obraťte na lékaře. Pokud to není v daném okamžiku možné vřele doporučujeme využít nepřetržitou službu občanského sdružení Ipečko.sk, která vám pomůže v nejtěžší chvíli mimo jiné prostřednictvím chatu či telefonicky. S důvěrou se můžete obrátit i na vašeho všeobecného lékaře, který vám může pomoci tím, že vám poradí, předepíše léky nebo vás doporučí k terapeutovi.
Doporučení na závěr
Je přirozené a normální být někdy ve stresu. Ale dlouhodobý stres může způsobit fyzické symptomy, nepříjemné pocity a nepřirozené chování. Dlouhodobý stres má devastační účinky na fyzické i psychické zdraví člověka a tím i na jeho celkový život a okolí. Zkuste zmírnit a zvládnout stres pomocí rad uvedených v tomto článku. Pokud se ale cítíte dlouhodobě špatně, poraďte se určitě se svým lékařem.
Použitá literatura
- Stress. Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11874-stress
- Eustress vs Distress: Positive & Negative Types of Stress. Dostupné na: https://www.choosingtherapy.com/eustress-vs-distress/
- Anti-anxiety Medications (Benzodiazepines). Dostupné na: https://www.camh.ca/en/health-info/mental-illness-and-addiction-index/anti-anxiety-medications-benzodiazepines
- Chronic Stress vs. Acute Stress: Are They Different? Dostupné na: https://psychcentral.com/stress/chronic-stress-vs-acute-stress